פרק 86 הלכתי בדרכי מתוך ללא מורא / יפה גולן

האדם שעימו נפגשתי, אחד מלקוחותיו של פרי, הראה לי מכתב שקיבל מהארגון. במכתב נאמר כי על אף שההלוואה של BGF הסתיימה, יש עדיין להמשיך ולהפריש כספים עבור ההלוואה מחברת BGA. קראתי את הדברים ונדהמתי. זכרתי שבמהלך משפט קודלו נאמר במפורש כי ההלוואה מחברת BGA מסתיימת ונמחקת עם תום ההלוואה של BGF. בדקתי ומצאתי ציטוט מפורש מפרוטוקול המשפט: "אם תשאלו אותי מה קורה עם היתרה שמגיעה ל-BGA," אמרה עובדת של הארגון שהעידה במשפט, "בהתאם לחוזה, היתרה הבלתי מסולקת של החוב נמחקת בתום תקופת ההתקשרות."

הצצתי במסמכי ההלוואה מחברת BGA, ונדהמתי בפעם השנייה. לפי המסמכים, בשנת 1991 היה חייב אותו אדם כשמונים אלף מארק. שנתיים לאחר מכן ההלוואה תפחה לכשמונים וחמישה אלף מארק. כלומר, במקום שהסכום ירד עם קבלת התשלומים, קרה דבר הפוך: הריבית עלתה על סכום ההחזר החודשי, וסכום ההלוואה האמיר ליותר ממאה ושבעה אלף מארק. אבל האנשים בחברת BGA אינם טיפשים. שם הבינו שמשהו נראה לא טוב, והפחיתו את סכום ההלוואה בצורה מלאכותית, בבת אחת, בשלושים וחמישה אלף מארק. כך המשיכו ועשו מפעם לפעם.

האם ייתכן, שאלתי את עצמי, שמאות ואולי אלפים מלקוחות הארגון ממשיכים להחזיר את ההלוואה לחברת BGA, על אף שסיימו לשלם את ההלוואה הראשונה? הנושא מתברר היום בתביעה פלילית שהגישה מדינת ישראל נגד הארגון למימוש האמנה והעומד בראשה, עו"ד ישראל פרי. בשנת 2006 הסתיים שלב שמיעת הראיות וכעת אנו ממתינים להכרעת הדין אשר אמורה להיות בעלת משמעות רבה, לחיוב או לשלילה.

הפגישה עם אותו אדם עוררה בי את התחושות הישנות והחזירה אותי אל מאורעות העבר. נזכרתי בכל המאבקים, הלחצים והקשיים שעברתי. נזכרתי ברגעים שבהם היה נדמה שכבר אין מוצא מלבד המוות, וכיצד תמיד הצלחתי, בדרך זו או אחרת, להיחלץ מהמשברים ברגע האחרון. נזכרתי בכל האנשים שביקשו להכשיל אותי, גם בשל היותי אשה, ובאלה שהאמינו ושתמכו בי.

קיימתי את הבטחתי לאמא, אמרתי לעצמי. הקמתי משפחה למופת, הצלחתי להתפרנס בכבוד, ואני מוציאה את צדקתי לאור. למרות הכל ואחרי הכל הלכתי בדרכי. ללא מורא.

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא. הסיפור מובא לפניכם בפרק.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרק 86, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *