פרק 73: יזמות חדשה מתוך "ללא מורא" / יפה גולן

לא רק התקשורת והרחוב הישראלי שינו את יחסם, אלא גם הארגונים העולמיים שעסקו בנושא הפנסיה. הגופים השונים בגרמניה נהגו להתייחס אלי בספקנות מה. כשהייתי מגיעה היו אמנם מקשיבים לי אך לא זכיתי להתייחסות המכובדת לה זכה פרי. לאחר מתן פסק הדין הפכתי לגורם בכיר בנושא הפנסיה. זכיתי לקבלת פנים חמה ולבבית אצל כולם. בביקורי הראשון בברלין לאחר פסק הדין, נפגשתי עם מנהל בביטוח הלאומי. לא אשכח כיצד פתח את מגירת שולחן הכתיבה הכבד, ושלף ממנה תרגום לגרמנית של דברי שטרוזמן. מאוד התרשמתי מכך.

פסק הדין חיזק אותי וביסס את מעמדי, ותרם רבות לשיפור הביטחון העצמי שלי. צחוק הגורל הוא שאני חייבת הרבה מכך לפרי. בלעדיו לא הייתי נקלעת לעיסוק בפנסיה. אלמלא האובססיה שלו לרדוף אותי, לא הייתי נדחקת לפינה ולא היה עולה על דעתי לרדת לעומקם של דברים ולהגיע לחשיפת האמת.

בשנת 1996, כאשר הייתי כבר מבוססת כלכלית ותביעותיו של פרי היו כמעט כולן מאחורי, החלטתי להיכנס ליזמות בתחום הטכנולוגיה. תכננתי לפתח מחשבון בריאותי חדשני; מחשבון אישי שיסייע לכל מי שנמצא בדיאטת הרזיה או דיאטה רפואית, לספור קלוריות ולפקח על כמויות הסוכר, החלבונים והשומנים שהוא צורך.

לא התמצאתי בתחום הטכנולוגיה, אך ידעתי בדיוק מה אני רוצה שהמכשיר יכלול: חישוב צריכת נוזלים, תזכורת לנטילת תרופה, מאגר נתונים עצום על מאות מוצרי מזון, מעקב אישי ועוד. רשמתי פטנט, שכרתי אנשי מקצוע לפיתוח המוצר ויצאתי לדרך עם חברה חדשה, דיאט דיל שמה.

ביום שישי הלכתי כהרגלי לבית הקברות, לספר לאמי על החברה החדשה. משם המשכתי לבנק כדי לפתוח חשבון לחברה. הפקידה הגישה לי את המסמכים שהכינה מבעוד מועד, והבחנתי שרשום עליהם מספר הדומה למספר תעודת הזהות שלי. אמרתי לפקידה שמספר הזיהוי שלי הוא 404053, ואילו היא כתבה על הטפסים בטעות את המספר 404049. "זה לא מספר תעודת הזהות," צחקה הפקידה, "זה מספר החשבון שהמחשב פלט עבורך באופן שרירותי."

החוורתי כולי, "404049 הוא מספר תעודת הזהות של אמי, עליה השלום," אמרתי לפקידה, "כרגע חזרתי מבית הקברות לאחר שביקשתי ממנה את ברכתה."

נפלאות דרכי עולם. ברכתה של אמי אכן צלחה ומחשבון דיאט דיל הסתמן כהצלחה מסחררת כבר בשלב הפיתוח. הפטנט זכה במקום השני בתחרות בינלאומית לפטנטים בשווייץ, ובתערוכות ברחבי העולם עמדו בתור כדי לראות את המצגת. הביקוש למוצר הדהים אותי. איש עסקים יווני הזמין שלוש מאות אלף מכשירים. הוא ביקש התחייבות ללוח זמנים קשיח, שאם הייתי מפרה אותו הייתי נקנסת בסכום גבוה מאוד. דחיתי את העסקה.

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא. הסיפור מובא לפניכם בפרק.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרקים 71-75, עם התגים , , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *