פרק 81 כתבה משמיצה מתוך ללא מורא/יפה גולן

עתה גם הבנתי שהמכתב שהגיע אלי בטעות היה הבסיס להכנת כתבה משמיצה. את נסיבות הגעת המכתב אני יכולה לייחס רק לאצבע אלוהים וכעוד אחד מהנסים שקרו לי. אחרת, איך קורה שמכתב שהיה מיועד לעורך הדין מגיע בטעות בפקס לביטוח הלאומי, ושם אחד הפקידים העסוקים טורח להכניסו למעטפה ולשלוח אותה אלי? אלמלא מקריות מוזרה זו, לא הייתי יודעת מראש על הקמפיין המרושע שיעקב וחבריו מתכננים נגדי. הייתי עלולה לחשוב שהשאלות שהציג בפני מרכז הארגונים הן אמיתיות ואינן קשורות לפעולה מכוונת כלשהי.

לאחר זמן קצר פורסמה ב"מזכר" כתבה ענקית נוטפת ארס תחת הכותרת "כמה מיליונים מרוויחה יפה גולן מכספי הפיצויים של עובדי הכפייה?" בכתבה, מאת אורי יעקב, צוטט מכתבו של ניצול השואה מאיר ברזילי, הדורש ממני לוותר על שכר טרחה אשר אין הצדקה לשלמו. במכתב של ברזילי זיהיתי משפטים מוכרים, כמו "מן הראוי היה שלא תיגזל ממני כבשת הרש שאותה אני מקבל בערוב ימי." אותם משפטים שהופיעו במכתב המשובש שחובר על ידי יעקב עצמו.

הכתבה ב"מזכר" עוררה הדים רבים בקרב ניצולי השואה. אלה שהכירו אותי מקרוב הביעו כעס וטענו שנעשה לי עוול נוראי. "הם באים אלייך בטענות כי הם מפחדים ממך, שלא תחשפי לאן הלכו הכספים של ניצולי השואה במשך השנים," אמרו לי רבים מלקוחותי. מנגד, מי שלא הכיר אותי העביר ביקורת: "לא נהגת בתום לב. שיקרת אותנו," שמעתי מאנשים לא מעטים, גם מקרב לקוחותי הוותיקים וגם ממי שלא התמצאו בנושא הפיצויים, והעדיפו להאמין לכתבה במלואה.

היה לי ברור כי המבקרים הולכו שולל על ידי הכתבה, ומצפוני היה שקט בכל הנוגע לעבודתי, אולם הרגשתי רע מאוד עם הפרסום השלילי. הרגשתי שהיוצרות התהפכו. דווקא אני, שנלחמתי למען רווחתם של ניצולי שואה וזכיתי להכרה רבה על כך, מוצגת לפתע כמי שמנצלת וגוזלת את אותם ניצולים.

יעקב לא התעצל והפיץ את הכתבה לכלי תקשורת רבים, שקפצו על המציאה כמוצאי שלל רב. כמעט כל עיתון ורשת רדיו חזרו על התחקיר וציטטו מתוכו כאוות נפשם. התחננתי לעיתונאים שיבואו ויבדקו מה באמת עומד מאחורי הקמפיין שמנוהל נגדי. רציתי להוכיח שמדובר במניעים אישיים של אנשי מרכז הארגונים, שלא רק טובת ניצולי השואה עמדה למולם. אבל ההתעלמות היתה כמעט מוחלטת. לעיתונאים היה קל יותר למחזר את הטענות שהופיעו בכתבה של יעקב, ולהביא את תגובתי הקצרה בסוף הידיעה.

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא. הסיפור מובא לפניכם בפרק.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרקים 81-85, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *