יפה גולן – להאמין. להעז. להגשים / פרק 43

האזינו לפרק מספר 43 בספר "להאמין. להעז. להגשים" / יפה גולן:

להגשים

בשנת 1996, החלטתי להיכנס ליזמות בתחום הטכנולוגיה. הייתי מבוססת כלכלית והתביעות היו כבר כמעט כולן מאחוריי. תכננתי לפתח מחשבון בריאותי חדשני, מחשבון אישי שיסייע לכל מי שנמצא בדיאטת הרזיה או בדיאטה רפואית, לספור קלוריות ולפקח על כמויות הסוכר, החלבונים והשומנים שהוא צורך. למעשה, הפטנט היה חלום שהיום אפשר להגשים בקלות עם כל טלפון חכם. לא התמצאתי בתחום הטכנולוגיה, אך ידעתי בדיוק מה אני רוצה שהמכשיר יכלול: חישוב צריכת נוזלים, תזכורת לנטילת תרופה, מאגר נתונים על מאות מוצרי מזון, מעקב אישי ועוד. רשמתי פטנט, שכרתי אנשי מקצוע לפיתוח המוצר ויצאתי לדרך עם חברה חדשה, דיאט דיל שמה.

ביום שישי הלכתי לבית הקברות, לספר לאמי על החברה החדשה. ביקשתי את ברכתה ומשם המשכתי לבנק כדי לחתום על מסמכים לפתיחת חשבון חדש לחברת דיאט דיל. את המסמכים הכינה הפקידה מבעוד מועד, על פי בקשתי, כדי לחסוך בזמן. הגעתי אל הסניף וקיבלתי את הניירות לידיי. ראיתי את המספר 404049, מספר הדומה למספר תעודת הזהות שלי 404053. הבנתי שנפלה כאן טעות.

"מספר תעודת הזהות שלי הוא 404053", אמרתי לפקידה, "אבל כאן נכתב בטעות המספר 404049".

"זה לא מספר תעודת הזהות", צחקה הפקידה, "זה מספר החשבון. המחשב פולט את המספר, באופן שרירותי".

החוורתי כולי, "404049 הוא מספר תעודת הזהות של אמי, עליה השלום", אמרתי לפקידה, "כרגע חזרתי מבית הקברות לאחר שביקשתי ממנה את ברכתה". הפקידה כמעט התעלפה. וכך גם אני. מדובר היה במספר אקראי, אפילו לא חלק מסדרה. הסיכוי לקלוע בול לשש ספרות הוא אחד למיליון, וזאת בהנחה שהבנק נותן סדרות של מספרי חשבון בני שש ספרות בלבד. אם המספר הוא חלק של סדרה בת עשר ספרות, הסיכויים לקלוע במדויק לאותו מספר הם אחד לעשרה מיליארד. הסתברות בלתי נתפשת. כמה שנים מאוחר יותר שאלתי אם נוספו מספרים לאותה סדרה, ושוב נעניתי באותה תשובה, המספר היה אקראי לחלוטין.

מספר החשבון הגורלי היה תשובתה של אימא לשאלתי וברכת הדרך שהעניקה לי. ידעתי שהפרויקט יכול להצליח וכך גם היה. מחשבון דיאט דיל הסתמן כהצלחה מסחררת כבר בשלב הפיתוח. הפטנט זכה בפרס בתערוכה בינלאומית להמצאות שנערכה בז'נבה שבשוויץ בשנת 1997, ובתערוכות ברחבי העולם עמדו בתור כדי לראות את המצגת. הביקוש למוצר הדהים אותי. איש עסקים יווני הזמין שלוש מאות אלף מכשירים. הוא ביקש התחייבות ללוח זמנים קשיח, שאם הייתי מפרה אותו הייתי נקנסת בסכום גבוה. דחיתי את העסקה.

יום אחד הופתעתי לקבל טלפון מסעודיה. על הקו היה איש עסקים בשם חאמד, ששמע על המחשבונים והיה מעוניין לבצע הזמנה בהיקף רחב. קבענו להיפגש בירדן. נסעתי עם אירן, עורכת הדין הצמודה שלי, שעבדה במשרדי. חיכינו לחאמד בלובי המלון המפואר שבו קבענו להיפגש. לפתע הופיעה משלחת, ובראשה גבר לבוש בגלבייה וכאפייה לראשו. חאמד הזמין אותנו להצטרף אליו לארוחה. לפי המכוניות שהמתינו בכניסה הבנו שמדובר באיש עשיר. נכנסנו לאחת המכוניות ובמשך זמן רב נסענו במהירות למקום לא ידוע. עד היום איני יודעת מהיכן שאבתי את האומץ להתלוות לאנשים זרים במדינה עוינת, שהובילו אותי למקום כה מרוחק מהעיר. למרות הכול, בדרך ניצלתי את הידע שלי בערבית כדי לשבור את הקרח ולהכיר את המנטליות הסעודית. לא חסכתי בשאלות. חאמד התגלה כאדם משכיל ואיש עסקים מבריק. הראיתי לו את המחשבונים החדשים. הוא הסתכל בעניין רב, חייך, אך לא שאל דבר. נפרדנו בידידות רבה וקבענו לשוחח בקרוב.

כעבור יומיים הוא התקשר. "אני מעוניין לבצע הזמנה גדולה", אמר. "בואי ניפגש שוב בירדן". שמחתי מאוד. סוף סוף רואים את פירות השלום גם בתחום הכלכלי. כמה הוא הולך להזמין? שאלתי את עצמי. מאה אלף יחידות? שלוש מאות אלף? ואולי בכלל מיליון?

נפגשתי עם חאמד באותו מלון, מלאת ציפייה להזמנה הגדולה. מבע של תדהמה התפשט על פניי כששמעתי את דבריו. "רק תנקבי במחיר שאת רוצה עבורך, ואני אסדר לשנינו בית מלכים פה בירדן. התרשמתי ממך לטובה. קשה למצוא נשים כמוך. בואי להיות איתי".

"אבל", ניסיתי להחליף נושא, "מה עם המחשבונים?"

"אל תדאגי יפה, אם תבואי, אעזור לך בכל עסקייך ולא תהיה לך כל דאגה". לאכזבתו הרבה, סירבתי בכל תוקף להצעה, בעודי המומה לחלוטין. חאמד הבין ונפרדנו בידידות.

דיאט דיל צבר תאוצה, אך למרות ההתחלה המבטיחה, בסופו של דבר נאלצתי לגנוז את הפרויקט. כשקיבלתי את דגם המוצר המוגמר לידיי התאכזבתי. המחשבון היה איטי, מסורבל ורחוק מלהיות מושלם. לא היינו ערוכים לביקוש הרב והוריתי לעצור את כל ההזמנות עד שיבוצעו שיפורים מרחיקי לכת. לאחר זמן קצר שכרתי מהנדס מחשבים כדי שימשיך לפתח את המוצר, אך הוא נטש באמצע התהליך משום שהיגר לארצות הברית. החלטתי להקפיא את הפיתוח. הפטנט רשום וידעתי שאוכל לחזור אליו בעתיד.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - להאמין להעז להגשים - פרקים 41-45, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.