פרק 84 מלאכת איסוף חומרים מתוך ללא מורא/יפה גולן

בשנת 2005, כאשר אני כבר סבתא לנכדים ואשת עסקים תל אביבית, התחלתי במלאכת איסוף החומרים אשר תיעדו את חיי: דפי יומנים, מזכרות, תמונות יקירי, מסמכים, כתובה, מפה אסטרולוגית מקומטת, כתבות ורישומי זיכרונות. החלטתי להעלות על הכתב את סיפור חיי.

זאת היתה השעה המתאימה להתמודדות עם הפרשה שבגללה עזבתי את הבנק לאחר עשרים שנה נפלאות. פרשה אשר הכתימה לשווא את שמה של אותה אשה צעירה, יפה גולן, שעברה מאז דרך ארוכה.

בקצה השולחן נחו ערימות המסמכים, ולפני ניצבו דפי כתב התביעה, אותו איתרתי במאמצים רבים, ואשר הוגש בשעתו נגד סגן מנהל סניף הבנק שהואשם במעילה. ככרוניקה של עוול ידוע מראש, הדברים אישרו את טענותי במלואן. שחור על גבי לבן, תוארה השתלשלות האירועים הפליליים אשר הפכו בזמנו את עולמי. במהלך המשפט, העלה הבנק טענה כי המעילה התגלתה בעקבות ערבות שניתנה לחברת כלל. "על גבי ההמחאות הטביע הנאשם, ללא סמכות כדין, את חותמת הבנק שברשותו, חתם לידה את חתימתו והוסיף ללא סמכות כדין מילים לפיהן ערב הבנק לפירעון ההמחאה. ערבות זו היתה כוזבת."

עברתי פעם נוספת על הקטעים המסומנים במדגש זרחני: "כדי לשוות לחתימתו ולחותמת הבנק מראה תקף, החתים הנאשם במרמה על חלק מההמחאות עובדים אחרים, בהעלימו מהם את מטרת החתימה, והוסיף את המילים לפיהן ערב הבנק לפירעון ההמחאות לאחר שהם חתמו." לכתב האישום היה מצורף נספח ובו פורטו שלושים ואחת המחאות אשר נפדו באופן בלתי חוקי. הסכום הכולל של ההמחאות הגיע לשניים וחצי מיליון דולר, וחלקו נפדה. יתר על כן, התברר כי סגן מנהל הסניף הטביע ללא כל סמכות את חותמת הבנק ואת חתימתו במכתבי ערבות, לפיהם התחייב הבנק לכבד שטרי חוב והמחאות על סך שני מיליון דולר נוספים. לנספח צורפו המחאות מהשנים 1983 עד 1984, על אף שאת התלונה המקורית הגשתי עוד בשנת 1982.

בהכרעת הדין מתאר השופט אריה סגלסון בדיוק את מה שכבר הבנתי כמה שנים קודם לכן, ודיווחתי להנהלת הבנק: "הערבויות בשתי הצורות, שלנאשם היה אסור לתת, לא נרשמו בספרי הבנק כמחויב, לבנק לא היתה ידיעה על קיומן והנאשם לא דיווח עליהן, והן לא נרשמו בדרך הרגילה, לא נשאו מספר ולא בוילו." עוד קובע השופט: "הפרשה התגלתה במקרה, כשלחברת כלל הומצא כתב ערבות של הבנק, אשר נערך על ידי הנאשם והוא נושא רק חתימה של מורשה אחד בלבד. אבל עד אז הספיק הנאשם לגרום לבנק נזקים כבדים על ידי כך שהבנק נאלץ לשלם חלק מהערבויות ללקוחות שונים, והיחסים בין הבנק לבנק ישראל הורעו."

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא. הסיפור מובא לפניכם בפרק.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרקים 81-85, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *