פרק 62 – פרמיית הביטוח מתוך "ללא מורא" / יפה גולן

ההלוואה הראשונה, מחברת BGF, נפרעה על ידי המחאה באמצעות העברה ישירה של שני שלישים מהפנסיה מהביטוח הלאומי לחשבון של BGF. המחאה זאת היתה בלתי חוזרת ולא ניתנת לביטול באופן מוחלט. ההלוואה של BGF היתה מיועדת להחזר תשלומי הפנסיה הרטרואקטיבית, תשלום של פרמיה חודשית לביטוח חיים, וכללה גם ריבית של עשרה אחוזים לפי בסיס שנתי, שימור ביטחונות ודמי טיפול.

ההלוואה השנייה, מחברת BGA, היתה לסכומים הנוספים. את שליש הפנסיה שאין להמחות העביר הביטוח הלאומי הגרמני לחשבון בנק בגרמניה על שמו של הלקוח, אשר נפתח על פי דרישת הארגון. לפי דרישת הביטוח הלאומי הגרמני, חשבון זה צריך היה להיות בלעדי של הלקוח והוא היחיד שרשאי לפעול בו.

מקבל הפנסיה רשאי היה כמובן לתת הוראה לבנק להעביר את כספי הפנסיה שהופקדו בגרמניה לחשבון בארץ. ההלוואה השנייה היתה נפרעת על ידי שעבוד השליש הנותר באמצעות קבלת הוראה בלתי חוזרת של הלווה לבנק הגרמני. מתוך שליש זה, סכום מסוים שנקבע באותה בקשת סיוע ואשראי משלים, היה עובר לחברת BGA והיתרה לחשבון הלקוח בישראל.

מטרת האשראי הנוסף מחברת BGA היתה להסדיר את כל פרמיות הביטוח המגולם מראש ופרמיה חודשית לביטוח נוסף בשיעור של פרומיל לחודש, שכר טרחה לפי הסכמי הייצוג, דמי טיפול של שני אחוזים, גיבוי הלוואת ה-BGF וכל השקעה נוספת במידת הצורך. ניתנה הוראה להעביר מחשבונו של הזכאי לפנסיה לחשבונה של BGA סכום מסוים מדי חודש, כך שבכל חודש נשאר לזכות מקבל הפנסיה סכום זעום שנקרא הסכום הפנוי. לאחר שהלקוח הפריש סכומים לשתי חברות המימון הללו, הסכום הפנוי אכן היה נמוך מאוד ביחס לפנסיה המקורית.

ברבים מהמקרים שבדקתי, ההצדקה להלוואה השנייה לא היתה ברורה. הבחנתי שהיא נלקחה ללא צורך. כששאלתי את מקבלי הפנסיות מדוע לקחו שתי הלוואות, הם התקשו להסביר.

לאחר שהתבררה התמונה, שלחתי מכתב לגרמניה בשם כמה לקוחות, כדי לברר אם היו זכאים לקבלת סכום רטרואקטיבי, המייתר לעתים את הצורך בהלוואה ארוכת טווח. הופתעתי לגלות כי לקוחות רבים נזקקו להלוואת גישור לתקופה של כחצי שנה בלבד. למעשה, מערכת ההלוואות הסבוכה, שבחלק מהמקרים כמעט ולא הותירה בידם סכום פנוי, היתה מיותרת בחלקה או במלואה.

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא. הסיפור מובא לפניכם בפרק.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרקים 61-70, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *