פרק 63 – מערכת הלוואות מתוך "ללא מורא" / יפה גולן

הארגון, סיפרו מתלוננים רבים, לא הודיע על הסכום הרטרואקטיבי המגיע להם, והציע להם לקחת הלוואה שתשולם מהפנסיה החודשית. כך, הוסבר להם, יוכלו לקבל פנסיה מבלי להשקיע אגורה מכיסם, ושליש מהכסף ייוותר בידם. לקוחותיו של פרי חתמו על ייפוי כוח לפתיחת חשבון בגרמניה, בנוכחות נוטריון, ויצאו מרוצים ממשרדי הארגון. כשגילו כמה זעום היה הסכום המתקבל, חלק זעיר מהפנסיה המקורית, כבר היה מאוחר מדי.

הבטחתו של פרי ללקוחות, כי שליש מהפנסיה החודשית יתקבל כסכום פנוי, ניתנה בעל פה. כאשר הלקוחות שאלו לאן מופרש כסף נוסף, נאמר להם שמהשליש מתקזז סכום כלשהו עבור ביטוח חיים, כדי שלהלוואה יהיה כיסוי במקרה שהלקוח הולך לעולמו. הלקוח חויב בפרמיה של מאה עשרים וחמישה אחוז לתשלום ביטוח החיים. לאחר פטירת המבוטח, מאה אחוז משולמים לכיסוי פירעון ההלוואה ועשרים וחמישה אחוז ליורשים. למעשה, לאחר שנפטר המבוטח, קיים תשלום ביטוחי שמכסה יותר מהחוב למבטח. כלומר, לגבי אותם לקוחות שבוצע עבורם ביטוח בפועל ושנפטרו בתקופה הרלבנטית, חברת הביטוח שילמה תגמולים עודפים והיתרה בסך עשרים וחמישה אחוז היתה אמורה לעבור ליורשים.

לאט לאט הלכה התמונה והתבהרה: אלפי לקוחות ניצבו חסרי אונים מול מערכת ההלוואות שעליהן התחייבו אצל פרי. לאחר שהבנתי שאלה הם פני הדברים, פניתי לביטוח הלאומי הגרמני וביקשתי שישלח מידע מפורט ללקוחות מקבלי הפנסיה אודות מצב חשבונם. כתבתי שלקוחות קשישים רבים מתלוננים על כך שהם אינם יודעים מה מגיע להם, וכי הטיפול בהם בעייתי. ביעילות גרמנית אופיינית, כל מקבלי הפנסיות קיבלו מכתבים בעברית שבהם צוין מהו הסכום הפנוי שהם זכאים לקבל.

זה היה חריג ביותר. עד כה הביטוח הלאומי הגרמני נמנע מלשלוח מכתבים בעברית, אך ככל הנראה מכתבי עשה רושם עז על מקבלי ההחלטות, והם החליטו להבהיר את העניינים. למעשה, המכתב מהביטוח הלאומי הגרמני יצר מצב חדש: אלפים מלקוחותיו של פרי החזיקו כעת בידם מכתבים שלכאורה מעידים כי הפנסיה שהגיעה לחשבונות הבנק שלהם היתה קטנה משמעותית ממה שהיו אמורים לקבל.

במקביל לניסיונות להמשיך ולחשוף את מבנה האשראי הבעייתי שהארגון למימוש האמנה סיפק ללקוחותיו, המשכתי לקדם את ענייני הרישום לחוק החדש. הלקוחות לא הפסיקו להגיע, וכחודש לאחר תחילת ההרשמה שכרתי חדר נוסף בבניין, והעסקתי עובדים כדי לעמוד בעומס הפניות.

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא. הסיפור מובא לפניכם בפרק.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרקים 61-70, עם התגים , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *