פרק 67 התרבות הגרמנית מתוך "ללא מורא" / יפה גולן

עורכי הדין שרפנהגן הפנה אותי אליהם הבטיחו שידאגו לי לסידור לינה, אך כשהגעתי לגרמניה התברר כי הם לא טרחו לעשות זאת. מצאתי את החדר הפנוי האחרון במלון יוקרתי בברלין. החדר הפחיד אותי; היו תלויות בו תמונות ענקיות של שליטי גרמניה לדורותיהם, והרגשתי שאני נמצאת במפקדת האס.אס. כל הלילה לא הצלחתי להירדם. מחשבות רבות התרוצצו בראשי.

דברים רבים שהגרמנים שאלו את הניצולים לצורך קבלת הכספים, לפי החוק החדש, הדהימו ועיצבנו אותי. למשל: "מדוע עזבת את המולדת הישנה?" זו נראתה לי שאלה, שהתשובה עליה ברורה מאליה וכואבת. אנשים צריכים היו להוכיח שהם משתייכים לתרבות הגרמנית. תהיתי: אחרי שרצחתם את משפחתם, אתם עוד מצפים שהם ידברו גרמנית בבית? הסתכלתי על הגרמנים, כל כך מנומסים ונקיים, ולא יכולתי לתפוס איך התרבות המתקדמת הזאת הוציאה מתוכה זוועות כמו רצח עם.

אבי נלחם בגרמנים כשהיה בלגיון הזרים, ופעמים רבות מכרים וחברים אמרו לי שהם לעולם לא ייקחו כסף מידם של הגרמנים. אבל דעתי היתה שונה: עם כל הבעייתיות שבכך, עדיף לקחת את הכסף, ומי שלא מעוניין להשתמש בו תמיד יוכל לתרום אותו לעניים או לנזקקים. אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. לפחות שהכסף יגיע לניצולים ולא יישאר אצל הגרמנים.

למחרת בבוקר נפגשתי עם עורך הדין שרפנהגן המליץ עליו, וסיכמתי איתו על התקשרות לצורך עבודה משותפת, עם תגמול על בסיס הצלחה. שמחתי לשוב לארץ ולהתחיל להריץ עניינים ללא תלות ברפנהגן, אולם מהר מאוד עורך הדין החדש התגלה כצרה צרורה. הלקוח הראשון שלי הצליח לקבל תשעים אלף מארק באופן רטרואקטיבי, כלומר פנסיה של כאלף וחמש מאות מארק בחודש. עורך הדין טען שהוא לא קיבל מהביטוח הלאומי הגרמני את הכסף, ולכן גם לא העביר את הסכום לישראל. פניתי בעצמי לביטוח הלאומי הגרמני ונמסר לי שהכסף הועבר לעורך הדין לפני כחודש. שאלתי אותו מדוע הוא אינו מעביר את הכסף, והוא טען שיש לי חובות כלפיו ושעד שהעניין לא יוסדר הוא לא ישחרר את התשלום. טענה זו היתה מופרכת לחלוטין.

עורך הדין הוסיף ושלח מאחורי גבי מכתב ללקוחות, שבו הוא מזהיר שיתבע אותם אם לא ישלמו לו מיד שכר טרחה של שלוש מאות וחמישים מארק. גם דרישה זו היתה מופרכת לחלוטין; שום הסכם לא זיכה אותו בסכום כזה.

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא. הסיפור מובא לפניכם בפרק.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרקים 61-70, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *