פרק 70 מאבק משפטי מתוך "ללא מורא" / יפה גולן

באוקטובר 1993, לאחר שש שנים ארוכות של מאבק משפטי, התכנסנו בבית המשפט המחוזי בתל אביב להקראת פסק הדין של השופט שטרוזמן. השופט סיכם את טענותיהם של הארגון, של עו"ד רפנהגן ושל חברת ההלוואות BGA נגדי לשלוש תביעות. בפסק הדין סוקר שטרוזמן בהרחבה את תולדות תוכנית הפנסיה הגרמנית, את מימון ההשקעה ברכישת הזכויות ואת תוכנית המימון של הארגון.

"פעולותיו הראשונות של הארגון היו מבורכות מבחינת הציבור המעוניין בפנסיה ונושאות רווחים שאין עליהם שום טרוניות," כותב השופט שטרוזמן, "החזות החיצונית, מראה העין, של פעילות הארגון כפי שמשתקפת מדברי עו"ד פרי היא דאגה רבה, מחשבה עמוקה ופעילות ענפה ברחבי תבל לטובת אזרחי ישראל הזכאים ומבקשים ליהנות מהפנסיה הגרמנית." בהמשך מציין שטרוזמן: "הארגון התחזה בפני הציבור בישראל בכלל, והפונים לשירותיו בפרט, כמי שמייצג את עניינם של מבקשי הפנסיה הגרמנית, אשר טובתם היא בראש מעייניו."

שטרוזמן הביא כדוגמה את המקרה של יעקב קודלו: "במקום תשלום של כאלף מארק גרמני לחודש כפנסיה חודשית… לא זכו (קודלו ואחרים) אלא באפס קצהו של סכום הפנסיה המובטחת בסך של מאה מארק גרמני לחודש ותו לא. ואילו חברת BGA וחברת BGF, המזוהות בעיניהם עם הארגון, מנצלות את זכאותם לפנסיה להתעשרותן."

שטרוזמן מתאר את מצב הדברים העגום בפירוט: "התמונה המצטיירת היא ניצול הארגון את זכותם של לקוחותיו להשתתפות בתוכנית הפנסיה הגרמנית כמנוף להוצאת כספים מהביטוח הלאומי הגרמני לחברות האשראי BGA      ו-BGF, ומהן לעצמו. השימוש בשמותיהם, דמויותיהם וחתימותיהם של הלקוחות נעשה לצורך בניית מערך גבייה בו זורם הכסף בשני מסלולים: האחד מהביטוח הלאומי הגרמני ישירות לחברת BGF והשני מהביטוח הלאומי הגרמני דרך חשבון מעבר של הלקוח לחברת BGA. משתי חברות אלה נמשכת זרימת כספים לארגון, כאשר הלקוחות כבולים לחברות האשראי במערכת מכוסה ומגובה בהסכמים, ייפויי כוח, התחייבויות ומסמכים המבטיחים את הזרימה השוטפת בכל חודש."

שטרוזמן קובע: "למשמע העדויות וניתוח ההסכמים ברור שהארגון ואנשיו נהגו שלא כהלכה בלקוחותיהם, והפרו את מצוות תום הלב, המחייבת אותם במשא ומתן עם הלקוחות לפני החתימה על הסכמי הייצוג והסכמי ההלוואה ובמימוש ההסכמים."

כמו כן קובע השופט: "היו לארגון טובות הנאה נכבדות מהתקשרויותיהם של לקוחותיו עם עו"ד רפנהגן וחברות האשראי… ומביטוח החיים שנעשה להבטחת תשלום יתרת החובות במקרה של פטירה." את נושא גביית פרמיות הביטוח כינה השופט "ניגוד עניינים בולט עד כדי מעילה באמון הלקוח."

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא. הסיפור מובא לפניכם בפרק.

אהבת? דרג!
פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרקים 61-70, עם התגים , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *